SCHNEIDER Electric Modicon Quantum PLC Module 140DAI74000 discrete input module
Shenzhen Wisdomlong Technology CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Schneider
Model Number : 140DAI74000
Certification : CE
Place of Origin : France
MOQ : 1
Price : contact us
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100
Delivery Time : 3-5 working day
Packaging Details : New Original Box
Country of Origin : France
Deliver time : 3-5 working day
warranty : one year
Brand : Schneider
Quality : Seal Original Package
Shipping term : DHL / FEDEX /UPS/TNT
MOQ : 1 piece
Payment term : T/T, Western Union,paypal
Model : 140DAI74000
Contact Now
Description of SCHNEIDER Electric Modicon Quantum PLC Module 140DAI74000 discrete input module
Quick Details:
  • SCHNEIDER ELECTRIC
  • MODICON
  • 140DAI74000
  • AC IN 230V 16 X 1
  • One Year Warranty
SPECIFICATION
Manufacturer Schneider Electric
Series Modicon Quantum
Module format Standard
Product or component type VAC discrete input modules
Software name Concept
ProWORX 32
Unity Pro
Discrete input number 16
Group of channels 16
Addressing requirement 1 input word
Discrete input voltage 230 V AC
Input current <= 11.5 mA 57...63 Hz
<= 9.7 mA 47...53 Hz
Voltage state1 guaranteed 165...264 V AC at 57...63 Hz
175...264 V AC at 47...53 Hz
Voltage state 0 guaranteed 0...40 V AC at 57...63 Hz
0...40 V AC at 47...53 Hz
Input impedance 26500 Ohm capacitive at 57...63 Hz
31800 Ohm capacitive at 47...53 Hz
Network frequency limits 47...63 Hz
Leakage current <= 2.6 mA
Absolute maximum input 264 V continuous
300 V 10 s
400 V 1 cycle
Response time 4.9...0.75 ms x line cycle Off-On
7.3...12.3 ms On-Off
Isolation between channels 1780 Vrms for 1 minute
Isolation between channels and bus 1780 Vrms for 1 minute
Bus current requirement 180 mA
Power dissipation in W <= 5.5 W